Raamattukesä on hyvä startti Kansanlähetyspäiville. Heinäkuun neljäntenä päivänä alkavassa seminaarissa aiheena on Uusi elämä ja yhteisö Kristuksessa – Efesolaiskirjeen sanoma.
Kansanlähetyksen raamattukouluttaja Vesa Ollilainen opettaa torstaina siitä, mitä Efesolaiskirje kertoo uudesta elämästä ja uudesta yhteisöstä.
– Vaikka kirjeen kirjoittamisesta on kulunut jo kaksi tuhatta vuotta, se on edelleen lohduttava ja haastava, Vesa Ollilainen toteaa.
Torstai-ilta päättyy yhteiseen lauluiltaan ja iltapalaan.
Perjantaina Kansanlähetyksen raamattukouluttaja Leif Nummela puhuu Efesolaiskirjeen sanomasta liittyen uuteen yhteyteen ja uusiin arvoihin.
Perjantai-iltapäivän opetuksesta vastaa Kansanlähetysopiston rehtori Niilo Räsänen. Hänen aiheenaan on uusi ykseys.
– Nyt jos koskaan kristillinen kirkko tarvitsee apostoli Paavalin ajankohtaista opetusta avioliitosta, perheestä ja työelämästä. Seurakunta on taisteleva ja siksi kristityn tulee pukeutua ”Jumalan koko sota-asuun”, Niilo Räsänen sanoo.
Tutustu ohjelmaan ja ilmoittaudu mukaan tästä.
Kuva: Rauno Maanpää